نظریه جدید دانشمندان: افراد دروغگو خودخواه هستند

0
دسته بندی : پزشکی
پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۴ ۱۵:۲۰
تعداد بازدید : 3826 بار

آیا تا به حال هنگام تنهایی از خودتان پرسیده اید که چقدر صادق هستید؟ تقریبا همه مان یکبار هم که شده این سوال را از خود پرسیده ایم که جواب دادن به این سوال به طور صادقانه، میتواند در راستگو بودن با تاثیر زیادی داشته باشد.

"برای ایکه راستگو تر شوید آیا حاضرید تحت درمان خاصی قرار بگبرید؟ " این یک سوال جالب و البته کمی ترسناک است، محققین دانشگاه زوریخ پروژه ای را در پیش گرفته اند تا شدت تاثیر روش غیر تهاجمی تحریک ترانس کرانیال با جریان مستقیم(tDCS) را بر روی افراد مختلف ارزیابی کنند.

در طی این آزمایش، نیمکره راست مغز که بخشی از آن وظیفه تصمیم گیری های اخلاقی را بر عهده دارد، هدف پالس های tDCS  قرار میگیرد تا مشخص شود که آیا این پالس ها میتوانند بر شدت راستگویی افراد تاثیر بگذارند یا خیر. دانشمندان این دانشگاه برای مشخص نمودن سطح صداقت افراد، از بازی تاس استفاده نموده اند. قبل از اینکه شرکت کنندگان تاس ها پرتاب کنند، سیستم کامپیوتر به آنها اعلام میکرد که کدام عدد بیشترین جایزه نقدی را دارد.

سپس، 10 پرتاب در حالت شوک مصنوعی و بعد از آن نیز 10 پرتاب در حالت واقعی tDCS انجام گرفت. علاوه بر این باید گفت که جایزه برای فرد برنده 90 دلار تعیین شده بود، بنابر این انگیزه افراد برای دروغگویی کاملا قابل توجیه بوده است. نتایج این تحقیق به دانشمندان میگوید که درصد راستگویی در حالت کنترل، به 68 درصد میرسد، این در حالی است که درصد راستگویی افرادی که تحت تاثیر tDCS قرار گرفته اند، تنها به 50 درصد میرسد، با این نتایج به دست آمده از سوی افراد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که علاوه بر اینکه استفاده از روش تحریک مغزی میتواند تاثیر فوق العاده ای را در راستگویی افراد بگذارد، دروغ گفتن بیشتر زمانی رخ خواهد داد که سود مستقیمی برای فرد وجود داشته باشد.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.