ششمین دوره ی انقراض جهانی در راه است

0
دسته بندی : اجتماعی
شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۶ ۱۶:۰۰
تعداد بازدید : 1988 بار

طی پزوهش و تحقیق اخیر دانشمندان، تا 50 سال آتی ششمین انقراض بزرگ حیات جانوران به وقوع خواهد پیوست.

یکی از معضل های بزرگی که هم اکنون با طبیعت دست به گریبان شده، گرمایش زمین است. به جرات میتوان گفت که تا امروز تقریبا نیمی از گونه های جانوری در کره زمین نتوانستند خودشان را با این پدیده تطبیق دهند. پروفسور جان وینزکه یکی از زیست شناسان برتر و مشهور است میگوید: 47 درصد از هزارگونه موجود بر روی زمین، در مواجهه با این تغییرات اقلیمی، منقرض شده اند.

همچنین باید گفت که این تغییرات را بسیار باید جدی گرفت، چرا که بر اساس گزارشات و شواهد موجود، گیاهان و جانوران تا امروز در مواجهه با این گرمای غیر طبیعی در حال تقلا هستند. تاکنون خانه ی ما یعنی زمین، نسبت به دوره ی قبل از انقلاب صنعتی حدود یک درجه سانتی گراد گرم شده است.  دانشمندان تخمین زده اند که اگر تا سال 2100 هیچ نوع اقدامی در خصوص مواجهه و کاهش گازهای گلخانه ای صورت نگیرد، این افزایش دما روند سرسام آور صعودی و وحشتناکش را از 2.6 درجه سانتی گراد به 4.8 افزایش خواهد، این تغییر در دمای کره ی زمین مساوی با مرگ بسیاری از جانوران و گیاهان است و همین مرگ میر نیز در نهایت به خود انسان ختم میشود.

باید به این موضوع توجه کرد که گونه های زیست محیطی نمیتوانند حتی کوچکترین افزایش دما را نیز تحمل کنند. هم اکنون میتوان گفت برخی از شرایط برای انقراض همه گونه های موجود بر روی این کره ی خاکی موجود است، اما ما هنوز به آن نرسیده ایم اما در مسیر آن قرار داریم. اگر انسان به همین روند خود ادامه دهد طی 50 تا 100 سال دیگر، کره ی زمین ششمین انقراض بزرگ جانوری را به خود خواهد دید. هرگز این را فراموش نکنید که هر کاری هرچقدر بزرگ از خود ما شروع میشود، آدمیزاد اگر از امروز شروع به کاهش استفاده از گازهای گلخانه ای کند، میتواند جلوی این فاجعه ی عظیم را بگیرد.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.