امکان استفاده دارو از راه بینی

4
دسته بندی : پزشکی
جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۲:۰۰
تعداد بازدید : 2431 بار

دانشمندان دانشگاه سنت لوییس آمریکا به تازگی در تحقیقات جدیدشان موفق به کشف راهکاری برای رساندن دارو از طریق بینی به مغز شدند.

جالب است بدانید که ملخ ها و انسان ها از لحاظ بیولوژیکی شباهت چندانی به یکدیگر ندارند، اما محققان آمریکایی با کشف یک ساختار مشابه کوچک در سد خونی مغزی ملخ وانسان توانستند به راهی برای استفاده دارو از طریق بینی دست پیدا کنند، سد خونی مغز یا همان (BBB) که در اصطلاحات پزشکی بیشتر از این نام استفاده میشود، مرز جدا کننده مایع برون سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی انسان و جریان خون گردشی موجود در بدن است.

به طوری که اگر ماده ای رنگی به درون خون تزریق شود، به طور واضح میتوان مشاهده کرد که این ماده بر مغز تاثیری نمیگذارد، این سد از یکسری مویرگ های حساس و ویژه تشکیل شده است که بر خلاف مویرگ های عادی در بدن انسان، اتصال سلولی آنها بسیار محکم میباشد و به همین خاطر، باکتری ها، ویروس ها و حتی ریز مولکول ها نیز قادر به گذشتن از این سد نیستند.

همچنین باید گفت که این سد اجازه ورود مواد دارویی را نیز به مغز نمیدهند و همواره دانشمندان و محققان در تلاش بوده اند تا راهی برای دور زدن این مانع پیدا کنند. هم اکنون دانشمندان این دانشگاه توانسته اند به لطف یک اسپری بینی موفق به طراحی و کشف روشی نوین برای رساندن مواد دارویی به مغز انسان شوند. این اسپری که محلول آن از نانو ذرات طلا که به فلوئورسنت آغشته است، درست شده است. هدف از ساخت یک چنین محلولی، این است که نفوذ آن به داخل مغز قابل مشاهده باشد.

در طی این آزمایش امیدوار کننده، دانشمندان در طی آزمایش های خود واکنش این محلول را بر سلول های عصبی را نیز بررسی کرده اند و خوشبختانه باید گفت که هیچ اثر منفی از استنشاق این ماده در سلول های عصبی بینی مشاهده نشده است، در قدم بعدی نیز دانشمندان تلاش خواهند کند تا مواد دارویی را با استفاده از نانوذرات طلا به مغز بفرستند.

باید گفت این نتایج امیدوار کننده میتواند به خودی خود یک تحول موفقیت آمیز در صنعت پزشکی و دارو باشد.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.