امواج فراصوت برای خشک کردن لباس ها!

0
دسته بندی : تکنولوژی
دوشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ ۲۱:۳۵
تعداد بازدید : 1771 بار

دیر خشک شدن لباس ها، همواره یکی از مشکلات خانه دار ها بوده است، لباس هایی که دیر خشک میشوند و یا بعد از شستشو از فرم اصلی خارج میشوند، اما اینبار دانشمندان برای این مشکل راه چاره ای پیدا کردند.

محققین آمریکایی، موفق به ساخت دستگاهی شده اند که قادر است عملیات خشک کردن لباس ها را پس از شستشوی آنها به سرعت انجام دهد، این دستگاه که نوعی خشک کن محسوب میشود، "خشک کن فراصوت" نام گرفته، دانشمندان مدعی اند این خشک کن جدید چیزی در حدود 5 برابر انرژی کمتری نیاز دارد. البته که آمریکایی ها بخاطر وجود دانشمندان نابغه شان باید خدا را شکرگزار باشند! چرا که هزینه برق خشک کن های لباس در آمریکا سالانه به چیزی 9 میلیارد دلار میرسد.

میتوان گفت که این ماشین خشکشویی، به جای استفاده از گرما از ارتعاشاتی با فرکانس بسیار بالا بهره میبرد، این دستگاه با کمک ابزارهایی نظیر "مبدل سبز" (green transducer) انرژی برق را به ارتعاشات تبدیل میکند و با استفاده از این ارتعاشات آب را در الیاف لباس به لرزه در می آورد و باعث خشک شدن آنها میشود.

محققین و دانشمندان مدعی هستند که، با استفاده از این تکنولوژی جدید میتوان به راحتی حجم متوسطی از لباس را طی زمانی در حدود 20 دقیقه خشک نمود. این در حالی است که خشک کن های عادی موجود در بازار این کشور برای خشک کردن لباس ها به زمانی در حدود حداقل 50 دقیقه احتیاج دارند. اگر این اختراع جدید دانشمندان موفق به رسیدن به مرحله تولید انبوه شود، نه تنها در آمریکا بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز شاهد ذخیره انرژی بیشتری با کمک این دستگاه خواهیم بود.

علاوه بر تمامی اینها این دستگاه یک مزیت های بسیار دیگری نیز دارد، این دستگاه قادرست تا پرز موجود در لباس ها را بسیار کاهش دهد، علت وجود پرزدر لباس این است که پرزها زمانی بوجود می آیند که هوای داغ بین لباس ها جریان پیدا میکند، خشک کردن لباس ها بدون گرما حتی میتواند تغییر رنگ لباس ها را نیز به تعویق بیاندازد.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.