هوش مصنوعی: آیا شما یک افسرده هستید؟

5
دسته بندی : علمی
سه شنبه ۱۳۹۶/۰۲/۰۵ ۲۰:۰۰
تعداد بازدید : 2233 بار

طی آزمایش انجام شده در دانشگاه تگزاس، محققان این دانشگاه توانسته اند با استفاده از هوش مصنوعی و ساخت یک ابر رایانه عصب های مرتبط با اختلال های ذهنی را شناسایی کنند.

اسم این رایانه استمپید (Stampede) است. دانشمندان با استفاده از این رایانه تلاش میکنند ریسک مبتلا شدن به افسردگی را در افراد مختلف ارزیابی کنند. باید گفت این ماشین خارق العاده توانسته تا اینجای آزمایشات خود، مبتلایان به این نوع اختلال ها را با دقت 75 تشخیص دهد. علاوه براین محققان به سبب موفقیت در انجام آزمایشات و برخورداری از بودجه کافی، قصد از بهره برداری از نسخه جدید این ماشین یعنی استمپید 2 را در اواخر سال 2017 دارند، این بدان معنی است که نسخه جدید این ماشین میتواند اطلاعات دقیق تر و قابل قبول تری را در اختیار دانشمندان بگذارد.

طبق گزارشات، 15 میلیون آمریکا درگیر این بیماری هستند که این تعداد چیزی در حدود 6.7 درصد از جمعیت کل آمریکا را تشکیل میدهند، افسردگی یکی از علل اصلی ناتوانی افراد مختلف جامعه در سنین 15 تا 44 است. باید دید که نسخه جدید این دستگاه امکان تشخیص بیماری قبل از ابتلا به آن را برای ما فراهم میسازد؟ بیماری افسردگی نه تنها در آمریکا بلکه در تمامی جهان یک بیماری نسبتا خطرناک شناخته میشود که درمان آن به همت و انگیزه فرد برای رهایی از این بیماری بستگی دارد و متاسفانه باید گفت که دوران بلوغ و ناهنجاری های احتمالی در این دوره یکی از علل اصلی افسردگی در این بیماران محسوب میشود.

محققان ادعا میکنند که ما انسان ها دیر یا زود به این تکنولوژی دست خواهیم یافت. اما باید گفت که شناسایی این بیماری کار بسیار دشواری است، دانشمندان میگویند ابعاد و پیچیدگی این آزمایشات به حدی دشوار است که استفاده از جدیدترین روش های دانشمنداتن را نیز گریز ناپذیر میکند، هر اسکن مغزی که در این آزمایش انجام میگیرد، از چیزی در حدود بیش از 175 هزار وکسل تشکیل میشود و درک این آزمایشات تنها با نگاه کردن به آنها غیر ممکن است. دانشمندان میگویند: این روش متعلق به آینده میباشد، ما هرروز در حال انجام تحقیق های بیشتری هستیم تا با متکی شدن به این اطلاعات، روش های نوینی را در جهت استفاده از این ماشین فراگیریم.

باید گفت که چه دیر و چه زود، انسان در مسیر تکنولوژی گام های بسیار مهمی خواهد برداشت که این دستگاه، یکی از قدم های کوچک ولی امیدوار کننده انسان در زمینه رسیدن به این اهداف است.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.