هوش مصنوعی حمله قلبی را با دقت پیش بینی میکند؟

0
دسته بندی : پزشکی
پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۰۷ ۱۶:۴۰
تعداد بازدید : 2970 بار

بیماری های قلبی و عروقی یکی از بیماری های خطرناک در سطح جهانی میباشد که هرساله جان بسیاری از افراد را میگیرد، باید دید آیا هوش مصنوعی میتواند در این زمینه به پزشکان و محققین کمک کند؟

طبق گزارشات و آمارهای حاکی، این بیماری هر سال جان 20 میلیون نفر را در دنیا میگیرد. باید گفت که این تعداد مرگ و میر در دنیا بخاطر این بیماری ععدی بسیار فجیع است. با تمامی این ها هنوز نباید نا امید شد، چرا که خوشبختانه دانشمندان در دانشگاه ناتینگهام انگلیس، در تلاش هستند تا نوعی ماشین را اختراع کنند که با الگوریتم های خاص خود، احتمال سکته قلبی در افراد را به خوبی و یا حتی قبل از خود پزشکان پیش بینی کند.

همزمان با این اقدام انگلیسی ها، آمریکایی ها نیز برای کمک به آنها پیش قدم میشوند. دانشکده قلب و عروق آمریکا و انجمن قلب آمریکا(ACC/AHA) چندین راهنمایی تخصصی را در زمینه این بیماری و راه های شناخت آنرا منتشر ساخته که بر اساس این مقاله، این بیماری هشت عامل اصلی را از جمله سن، کلسترول و فشار خون را در بر میگیرد. با چنین اطلاعاتی، این دستگاه قدرت تشخیصی معادل 72.8 درصد دارد.

باید به جرات گفت که چنین دقت تشخیصی برای یک ماشین، بسیار ایده آل است اما دانشمندان همچنان در تلاش هستند تا دقت این ماشین را بالا برده و از آن یک دستگاه با قدرت تشخیص بی نظیر بسازند. دانشمندان این دانشگاه برای تکمیل کردن اطلاعات این دستگاه، از چیزی حدود 378256 بیمار انگلیسی استفاده کردند. باید این را در نظر داشته باشید که روش (یادگیری ماشینی) براساس نمونه شبکه های عصبی، یک روش ایده آل و کم نظیر برای پیش بینی کردن حملات قلبی میباشد.

با توجه به تحقیق در 83000 پرونده پزشکی توسط این سیستم، چیز جالبی توجه محققین را به خود جلب کرد این بود که عواملی همچون بیماری روانی شدید و یا مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی خوراکی (کورتون) میتواند زمینه ساز بیماری های قلبی و در موارد خطرناکی به سکته قلبی منجر شود، این چیزی بود که حتی در راهنمای پزشکی نیز توجهی به آن نشده بود.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.