راهی جدید برای درمان HIV

0
دسته بندی : پزشکی
جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۱۵ ۱۵:۱۵
تعداد بازدید : 3087 بار

درمان HIV از مشکلات قرن جدید به شمار می آید، محققان توانسته اند با استفاده از تکنیک اصلاح ژنتیکی به درمان بیماری HIV (ایدز) یک گام نزدیکتر شوند.

در سال میلادی گذشته، دانشمندان دانشگاه تمپل و پترزبورگ ادعا کردند که میتوان با تکنیک اصلاح ژنتیکی کریسپر و آنزیم Cas9 سلول های آلوده به ایدز را نجات دهند و راهی برای درمان HIV پیدا کنند و به این ترتیب ویروس خطرناک ایدز را از بدن خارج کرد. گرچه که این نظریه در سال پیش تنها یک فرضیه بوده، اما حالا محققان این دو دانشگاه توانسته اند این ادعا را ثابت کنند.

حال با انجام این آزمایشات، این تیم موفق شده اند HIV را از بدن حذف کرده و گاهی نیز ویروس را از درون مخفیگاه سلولی اش بیرون بکشند. این آزمایشات قطعا برای تمامی دنیا امیدوار کننده است و میتواند گامی بزرگ برای تحقق یافتن رویای درمان ایدز HIV باشد.

ویروس HIV همانطور که میدانید یک ویروس بسیار خطرناک و کشنده است و البته در مقابل بدن نیز بسیار حیله گر میباشد. وقتی این ویروس به طور واضح مشغول گسترش در بدن نیست، خود را در درون DNA قایم میکند و هیچکدام از عوامل ایمنی بدن نیز متوجه حضور و تاخت و تاز او در بدن نمیشوند و هنگامی که ویروس در درون سلول رخنه کند، بیرون کشیدن آن از سلول کار ساده ای نیست. اما دانشمندان این تیم تحقیقاتی توانسته اند با استفاده از سه حیوان پروسه تغییر ژن را امکان پذیر سازند  و راهی جدید برای درمان HIV پیدا کنند.

دانشمندان این تیم به جای استفاده از انسان، بر روی سه موش آزمایشگاهی این آزمایشات را انجام دادند. یک موش تراریخته با دی ان ای HIV-1، یک موش با عفونت حاد به ویروس و یک موش با سلول های ایمنی انسانی مبتلا به HIV خفته، در مورد موش اول، دانشمندان توانستند ویروس ایدز را از کار بندازند و فرآیند رونویسی از روی آن برای ویروس HIV را تا 96 درصد کاهش دهند. در مورد دوم نیز نتایج مشابه آزمایش قبلی بود، دانشمندان توانستند شیوع بیماری را در بدن موش دوم تا 96 درصد کاهش دهند، اما در مورد نوع سوم موش که دارای سلول های انسانی بود، از کار انداختن ویروس کار راحتی نبود، دانشمندان میباست ویروس را از پناهگاه خود بیرون کشیده تا سلول بتواند کار خود را دوباره به درستی از سر گیرد.

در این مورد خاص، چون قصد حذف یک ویروس از درون DNA را داریم، هیچ ژن دیگری جایگزین نمی شود و دو سر DNA که پس از حذف ژن ویروسی پاره شده اند، به هم گره می خورند و سلول عامل مهاجم را حذف می کند. قطعاً این خبر می تواند به زودی راهی جدید برای درمان HIV را رقم بزند.

 براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.