حمله سایبری باج افزار wanna crypt در ایران

0
دسته بندی : تکنولوژی
جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۲۹ ۱۹:۰۰
تعداد بازدید : 2178 بار

حمله سایبری باج افزار wanna crypt به یک معضل جهانی تبدیل شده است این ویروس که از اوایل هفته گذشته به صورت گسترده در فضای مجازی پخش شد به ایران هم رسید.

باج افزار wanna crypt از روش رمزگذاری بسیاری پیچیده و قوی استفاده می کند که تا کنون حدوداً در 100 کشور دنیا 75 هزار سیستم کامپیوتری را از دسترس خارج کرده است. این باج افزار به روش های بسیار پیچیده بر روی فایل های سیستم شما رمز گذاری کرده و برای باز کردن آن هکرها از شما باج می خواهند! اگر مبلغ مورد نظر را پرداخت نکنید هکرهای این باج افزار اطلاعات کامپیوتر شما برای همیشه از دسترستان خارج می کنند و اما تا کنون هیچ راهی برای مقابله با این باج افزار خطرناک پیدا نشده است تنها راه پیشگیری است. 

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای در اطلاعیه جدید خود در خصوص انتشار سریع باج افزار wanna crypt در ایران اعلام کرد: با توجه به حمله گسترده باج‌ افزار wanna crypt در سطح جهان و شیوع سریع آن و نیز آلودگی کاربران ایرانی به این باج افزار، توصیه اکید می‌ شود که منحصراً از روش‌ها و راهکارهای معرفی شده توسط مراجع شناخته شده، از جمله مرکز ماهر برای رفع آلودگی به این باج افزار استفاده کنند. همچنین این مرکز خاطر نشان کرد نرم افزار ها و سایت های ناشناخته ای را که از طریق جستجو در اینترنت با آن ها روبرو می شوید به هیچ عنوان باز نکنید چرا که می توانند حامل بدافزارهایی باشند که سیستم های مشکل دار و آسیب دیده را شناسایی کرده و به آن ها حمله کنند. 

طبق آمارهای ارائه شده توسط مرکز ماهر این باج افزار در سطح ایران بیش از ۵۰ اپراتور ارتباطی و سازمانی را مورد هدف قرار داده که بیشتر این آلودگی ها نیز در حوزه اپراتورهای ارتباطی و حوزه پزشکی، سلامت و دانشگاهها و در تهران و اصفهان بوده اند. نکته حائز اهمین این است که می بایست همواره برای جلوگیری از حمله های سایبری و هکرها سیستم خود را به روز نگه داشته و از سایت های شناخته شده و نرم افزارهای قابل اطمینان استفاده کنید.

منبع

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.