سیاره مشتری از گذشته تا امروز

0
دسته بندی : علمی
جمعه ۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۲۳:۰۰
تعداد بازدید : 2387 بار

همانطور که میدانید، ناسا برنامه های بسیار زیادی برای تحقیق در رابطه با کرات دیگر دارد و اما جالب است بدانید که این سازمان اطلاعاتی را پیدا کرده که نشان میدهد سیاره مشتری بسیار با آنچه ما تصور میکردیم تفاوت دارد.

در راستای مطالعات پیرامون کهکشان و سیاره مشتری (ژوپیتر)، در تابستان سال 2016 میلادی، ناسا کاوشگر خود را با نام juno با هدف تحقیق در رابطه سیاره مشتری به فضا فرستاد. این کاوشگر موظف است تا هر 53 روز یکبار به دور سیاره مشتری عظیم الجثه بگردد و اطلاعات لازم را برای دانشمندان جمع آوری کند. باید گفت که دانشمندان و پژوهشگران توانسته اند تا بعد از ماه ها انتظار، این اطلاعات را گردآوری کرده و آنان را منتشر نمایند.

سیاره مشتری (ژوپیتر) طوفان های بسیار پیچیده و میدان مغناطیسی ناصافی را در بردارد. این اولین چیزی است که نظر محققین را به خود جلب نموده است. یکی از دانشمندان آمریکایی در محاسبه مربوطه میگوید: با توجه به گزارشات حاکی، باید تصور خود را به کلی از سیاره مشتری دور بریزیم و برای مشتری یک تعریف جدید داشته باشیم، این محقق میگوید (اتفاقاتی در ژوپیتر در حال رخ دادن است که ما حتی فکرشان را هم نمیکردیم و این به معنای واقعی یک شگفتی است).

Juno توانسته تصاویر بسیاری را از این سیاره با موفقیت ضبط کرده و برای زمینی ها بفرستد. اتفاقاتی که در این سیاره در حال رخ دادن است غیرقابل باور میباشد. درون سیاره مشتری گرد بادهایی به اندازه کره زمین وجود دارد، این گردبار ها آنقدر عظیم هستند که به یکدیگر برخورد کرده و در اثر این برخورد، واکنشی شبیه به سایش ایجاد میکنند. جالب تر از آن این است که حتی قطب های مشتری نیز شبیه به یکدیگر نیستند.

این اطلاعات دانشمندان را به کلی در اغما فرو برده، مشخص نیست که این گردباد ها ثبات خود را از کجا میگیرند، اصلاً آیا این طوفان های غول پیکر موقتی هستند یا همیشه وجود دارند؟ یکی دیگر نکته های عجیبی که دانشمندان را شگفت زده نموده، این است که این مشتری قوی ترین میدان مغناطیسی را میان تمامی سیاره های منظومه شمسی داراست.

باید دید که این کاوشگر میتواند اطلاعات بیشتری را در اختیار دانشمندان قرار دهد و حقیقت را برای محققین آشکار نماید؟

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.