آشنایی با برخی مواد غذایی خواب آور

0
دسته بندی : علمی
جمعه ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۱۹:۰۰
تعداد بازدید : 1923 بار

بارها پس از خوردن یک وعده غذایی کامل احساس سنگینی کرده ایم و پلک هایمان سنگین شده و به خواب عمیقی فرورفته ایم، این اتقاق کاملا طبیعی می باشد و تنها با 15 دقیقه خوابیدن این حالت برطرف می شود.

آشنایی با برخی مواد غذایی خواب آور

البته مواد غذایی مختلفی وجود دارد که در ما حس خواب آلودگی ایجاد می کند که به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

برنج : تاثیر برنج در ایحاد حس خواب آلودگی فوری نیست و چند ساعت بعد از خوردن آن، حالت خواب آلودگی را در بدن ایجاد می کند.

ماهی های چرب : انواع ماهی‌ها مانند سالمون، تُن و سایر ماهی‌ های چرب سرخ‌ شده که باعث کاهش میزان استرس می شود و درنهایت حس رخوت و خواب آلودگی ایجاد می کند.

تخم کدو : تخم کدو حاوی روی و منیزیم می باشد که اثر آرام بخشی دارد و موجب شل شدن عضلات در فرد و ایجاد حس خواب آلودگی می شود.

بابونه : حاوی اسید آمینه گلیسین که بر سیستم عصبی اثر می گذارد و بنابرین در مصرف چای بابونه باید احتیاط کرد.

بادام : سرشار از تریپتوفان است. این آسیدآمینه موجب تحریک ترشح هورمون خواب‌ آور ملاتونین می‌ شود. بادام همچنین حاوی منیزیم فراوان است که باعث شل شدن عضلات و احساس خواب‌ آلودگی می‌ شود.

آشنایی با برخی مواد غذایی خواب آور

گردو : گردو هم سبب خواب آلودگی می شود ولی نه به اندازه ی بادام و آرامش بخش است.

موز : موز همچنین سرشار از پتاسیم و منیزیم است که هر دوی این مواد معدنی در شل شدن عضلات و ایجاد احساس خواب‌ آلودگی نقش دارند.

گیلاس : میوه زیبا ، کوچک و پرطرفدار که این خاصیت را دارد ولی مصرف کم آن تاثیر چندانی ندارد و باید زیاد مصرف شود یا اگر به شکل آب گیلاس نوشیده شود بیشتر تاثیر می گذارد.

لبنیات : ماست ، دوغ ، پنیر و ... که در استحکام استخوان ها نقش زیادی دارند، بارها تاثیر دوغ را تجربه کرده اید و دررابطه با پنیر باید اضافه کنیم که  پنیرهای سفت از لحاظ ایجاد خواب‌ آلودگی قوی‌ ترند، زیرا از کلسیم نسبتا بالاتری برخوردارند. جالب است بدانید مصرف پنیر با نان خواب‌ آلودگی بیشتری ایجاد می‌کند، چون تأثیر تریپتوفان در حضور کربوهیدرات‌ها پررنگ‌ تر می‌شود.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.