علائم کم آبی در بدن

5
دسته بندی : پزشکی
سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ ۱۲:۳۰
تعداد بازدید : 3096 بار

گاهی در خود احساس خستگی و ضعف می کنیم درحالی که نمی دانیم علت آن چیست و می خواهیم هر چه زودتر این حالت برطرف شود، یکی از عوامل این نشانه ها کم آبی بدن است و با نوشیدن آب کافی این حالت ها رفع می گردد.

علائم کم آبی در بدن

آب در بدن انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند با کاهش بیش از 10 درصد از آب بدن اختلالاتی بروز می‌کنند که اگر این میزان به 20 درصد برسد، مرگ حتمی خواهد بود. با برخی از علائم کم آبی در بدن خود آشنا شوید:

سردرد

کم آبی باعث می شود تا بافت مغزی آب خود را از دست بدهد. این باعث می‌ شود تا مغز از طرف جمجمه تحت فشار قرار بگیرد و نتیجه‌ ای جز سردرد و سبکی سر نخواهد داشت. از طرف دیگر جریان خون کاهش پیدا می‌کند، که باعث می‌شود مقدار اکسیژنی که به مغز می‌رسد کم شده، رگ‌های خونی گشاد شوند و سردرد بروز کند. در هنگام بروز سردرد سعی کنید به جای مصرف چای و یا سایر نوشیدنی‌ها، آب بخورید.

ریتم غیر طبیعی قلب

از دست دادن آب بدن منجر به از دست رفتن املاح معدنی می‌ شود که مسئول ریتم طبیعی قلب هستند. کمبود پتاسیم و منیزیم یکی از علل ریتم غیر طبیعی قلب است.

یبوست و عملکرد ضعیف گوارش

کمبود آب یکی از شایع ترین علائم یبوست مزمن است. کم آبی بدن باعث می‌شود روده بزرگ قادر به دفع مواد زاید نباشد. آب به تجزیه مواد غذایی کمک می‌کند و مواد مغذی بهتر جذب می‌شوند. ننوشیدن کافی آب منجر به عملکرد ضعیف گوارش خواهد شد.

علائم کم آبی در بدن

پوست و لب‌های خشک

وقتی شما دچار کم آبی می‌ شوید، بدن اولویت بندی می‌ کند و آب را به مهم‌ ترین جای ممکن مثلا مغز می‌فرستد. اولین قربانی کم آبی پوست است! کاهش انعطاف پذیری پوست در نتیجه کم آبی بدن، آن را در معرض چین و چروک های زودرس قرار می دهد.

کاهش عملکرد مغزی

عدم توانایی در تمرکز، مشکلات حافظه، خستگی مغز، سردرد، خشم، افسردگی و مشکلات خواب از دیگر علائم کم آبی بدن هستند. ۸۵ درصد از مغز را باید آب تشکیل دهد تا بتواند به درستی کار کند. آب به مغز انرژی الکتریکی مورد نیاز برای تمام توابع مغز از جمله فرایندهای تفکر و حافظه را می‌دهد. کم آبی خفیف منجر به کاهش توانایی مغزی در تمام سنین می‌شود.

ادرار تیره

ادرار تیره دارای غلظت بالای سموم و یک نشانه فوری است که به شما می‌ گوید باید فورا آب بنوشید. از دست دادن آب بدن می‌تواند باعث سنگ کلیه شود.

خستگی

هنگامی که بدن شما به اندازه کافی آب نداشته باشد، حجم خون شما کم می‌شود، فشار خون‌تان افزایش می‌ یابد و قلب‌ تان نیاز به فعالیت بیشتر دارد و در نتیجه شما دچار خواب آلودگی بیشتری خواهید شد. آب رسانی به بدن از چیزی که فکرش را می‌ کنید، خیلی مهم تر است. آب را نزدیک میز کار خود نگاه دارید. چرا که آسان تر خواهد بود تا به خود یادآوری کنید باید آب بنوشید. در طول کار روزانه آب میل کنید. یک قانون کلی که به کار می‌آید این است که هر ۱۵ دقیقه ۱۷۰ میلی لیتر آب مصرف کنید.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.