عوارض مصرف مسکن ها

0
دسته بندی : پزشکی
جمعه ۱۳۹۶/۰۵/۲۷ ۱۸:۱۵
تعداد بازدید : 2709 بار

برای این که از دردهای مختلف که همه روزه به سراغ ما می آیند فرار کنیم ناگزیر هستیم که به مسکن های مختلف متوسل شویم.

عوارض مصرف مسکن ها

طبق بررسی های انجام گرفته این نتایج بدست آمده که مصرف گروهی از داروها که ویژگی کاهنده درد را دارند از سایر گروه های دارویی بالاتر است. درست است که مسکن ها درد را کاهش ویا ساکت می کنند ولی بهرحال این احساس راحتی از درد قطعا عوارضی را در پی خواهد داشت .

آسیب‌های عصبی، کلیوی و قلبی و عروقی عوارض جانبی مصرف داروهای ضد درد است. بهتر است به موجب این که دردی در نقطه ای از بدن خود احساس کردیم سریع به دنبال این داروها نرویم و قدری آستانه صبر و تحمل خود را بالا ببریم. اصلا بروز درد نشانه خوبی در بدن است که سیستم عصبی و حس گرهای درد بخوبی کار خود را انجام می دهند.

خطر و فاجعه وقتی بیشتر نمایان می شود که مصرف مسکن ها و داروهای ضددرد به عادت و یا در واقع همان اعتیاد تبدیل شود که در شاهد این آثار در مواد مخدر نیز هستیم لازم به ذکر است که مواد مخدر خورنده سلول‌های عصبی است و زمانی که سلول عصبی آسیب ببیند احتمال ترمیم و برگشت آن حدود صفر است.

حتی مصرف داروهای ضد درد به طور مداوم باعث می شود که بدن نسبت به آن مقاومت پیدا کند و بعدا دیگر نتوان برای کاهش درد از آن نوع مسکن استفاده کرد و طبیعتا نوع قوی تر آن لازم است که به نسبت عوارض بیشتر و بدتری را برای بدن به همراه خواهد داشت.

عوارض مصرف مسکن ها

عوارض شایع آن عبارت است از :

خطر بروز بیماری‏های قلبی-عروقی

مصرف بالای برخی از مسکن ‏ها همچون دیکلوفناک در بلندد مدت خطر بیماری‏ های قلبی-عروقی را افزایش می‏دهد. فردی که در معرض ابتلا به این بیماری‏هاست باید نوع مسکن را با احتیاط انتخاب کند. برای مثال افرادی که از قرص‏های کاهش‌ دهنده فشار خون استفاده می‏کنند باید با پزشک معالج خود مشورت کنند. در چنین شرایطی باید دارویی مصرف شود که با کاهش ‏دهنده‏های فشار خون سازگار باشد. همچنین در مواردی چون بیماری‏ های کلیوی یا مشکلات کبدی مصرف برخی داروها ممنوع است. بنابراین افرادی که مبتلا به بیماری خاصی هستند باید برای مصرف مسکن‏ها حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

سردرد های خفیف یا شدید

صرف بی رویه مسکن ها، خود باعث سردردهای بیشتری می شود. حس سردردی که از مصرف زیاد دارو ناشی می شود، مشابه دیگر سردردهای رایج و میگرن است. 

امکان بروز مشکلات گوارشی


شایع‌ ترین عوارض جانبی داروهای مسکن ضد التهاب چون ASA دیکلوفناک، ایبوپروفن و ناپروکسن ناراحتی‌های گوارشی است. مصرف بی‌ رویه این داروها ممکن است باعث ایجاد ورم معده شود یا خطر خونریزی معده را دو تا چهار برابر افزایش دهد. علائم آن وجود خون در مدفوع یا در استفراغ است. در چنین مواقعی پزشک مصرف همزمان مسکن را به همراه داروهای محافظ معده توصیه می‌کند.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.