مزایا و معایب پخت و پز در ظروف مسی

0
دسته بندی : علمی
چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 2238 بار

ظروف مسی از دیرباز در بین ایرانیان برای طبخ غذا استفاده می شده اند اما این ظروف مسی که توصیه می شود در پخت و پز مورد استفاده قرار گیرند باید دارای شرایط خاصی باشند.

مزایا و معایب پخت و پز در ظروف مسی

مزایا و معایب پخت و پز در ظروف مسی چیست؟

یک متخصص تغذیه گفت :نگهداری و پخت گوشت، گوجه فرنگی، آلو، چغندر و جوشانیدن سرکه، آبغوره و آب نارنج در ظروف مسی موجب بروز آسیب شده و توصیه نمی شود.

مس یکی از فلزات بسیارمهم و مورد نیاز بدن است و در سیستم زیستی و فعل و انفعلات حیات بخش درونی، وظایف بسیار مهمی را برعهده دارد.

وی گفت :مس باعث کمک به خونسازی و سلامتی رگ های خونی و قلب خواهد شد و باید روزانه به مقدار 5/1 میلی گرم درروز از طریق غذا دریافت استفاده شود.

اگر مس دریافتی بالاتر از مقادیر توصیه شده باشد و یا ترکیبات ثانویه ای تحت تاثیر حرارت درمحیط های اسیدی و بازی در واکنش با مس بوجود آمده باشد، ممکن است باعث ایجاد مسمومیت حاد یا مزمن شود.

درگذشته که از ظروف مسی در سطح وسیع تری به صورت دیگ، قابلمه و قاشق، چنگال و بشقاب های مسی جهت سرو غذا استفاده می شد و برای جلوگیری از تماس مستقیم غذاهای اسیدی و بازی با آن و ایجاد مسمومیت و بروز بیماری های ناشی از ورود یون های مس و ترکیبات دیگر به محیط غذایی در دست تهیه، ظروف مسی را با قلع و نیکل اندود می شد و اگر لایه محافظ اندوده ظروف مسی خراش بر می داشت و فلز مس مستقیما تحت تاثیر خاصیت اسیدی و یا بازی مواد خوراکی در حال پخت یا سرو کردن قرار می گرفت، مس یا ترکیبات ثانویه آن به مقدار قابل توجهی وارد مواد غذایی شده و منجر به مسمومیت مصرف کنندگان می شود.

مزایا و معایب پخت و پز در ظروف مسی

البته اگر ظروف مسی کاملا با لایه محافظی پوشانده شده باشند و هیچ گونه خراشیدگی و ساییدگی در این لایه ایجاد نشده باشد، به علت قابلیت هدایت و سهولت انتقال کامل حرارت و امکان کنترل میزان دما، کاربرد دارند، ولی باوجود همه محاسن، توصیه و تاکید می شود از نگهداری  بعضی از مواد خوراکی که خاصیت اسیدی یا بازی دارند در ظروف مسی خودداری گردد، مثلا نگهداری و پخت گوشت، گوجه فرنگی، آلو چغندر و جوشانیدن سرکه، آبغوره و آب نارنج در ظروف مسی آسیب دیده توصیه نمی شود.

از آنجایی که فلزات مورد اشاره گران تر هستند و زمان کار بیشتری می طلبند، گاهی بعضی از سفیدگران بدلیل صرفه جویی و یا سرعت بخشیدن به پروسه سفیدگری، با مخلوط نمودن سرب با فلزات مورد اشاره، خطرات جدید و جدی تری را برای افراد فراهم می کنند.

اگر دو قطره جوهر سرکه روی ظرف مسی سفید شده تمیز و بدون آلودگی به چربی دوده بچکانید و صبرکنید خشک شود، بعد از خشک شدن چند قطره پتاسیم روی آن اضافه نمایید، درصورتی که سریعا رنگ زرد ایجاد شود، دلیل قاطعی بر به کارگیری سرب در قلع اندود نمودن این ظرف تلقی می شود.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.