مشتری خود را بهتر بشناسید

0
دسته بندی : اقتصادی
پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۰۶ ۱۸:۰۰
تعداد بازدید : 2167 بار

برای همه صاحبان کار و سرمایه مشتری اهمیت وجایگاه بسیار ویژه ای دارد در واقع تمام تلاش ها برای جلب رضایت مشتری است.

مشتری خود را بهتر بشناسید

مشتری رکن مهم واساسی در اقتصاد محسوب می شود که بدون حضور آن سیستم هر کسب و کاری نمی چرخد و لنگ می ماند، حال بیایید مشتری خود را بهتر بشناسید.

شناخت بهتر مشتری می تواند ما را در برآورده کردن خواسته های وی کمک بسیاری کند و راه و جهت درست را به ما نشان دهد. لازمه داشتن یک تجارت موفق شناخت مشتری است. جمع‌آوری داده‌های خریداران اقدام مثبتی است؛ اما فقط کمک می‌کند مشتریان را تشخیص دهیم. گاهی لازم است به‌منظور ارتباط عمیق‌تر با مشتریان فعلی و آتی، چند گام اضافه‌ برداریم.

نقش شبکه های اجتماعی را نمی توان روزها نادیده گرفت، شما میتوانید با تشکیل گروههای نظر سنجی تحت نظارت خود و یا پرسنل تان نظرها و عقاید مشتریان را بدون واسطه بشنوید، قطعا تا شما به این باور نرسید که مشکلی در سیستم تان وجود دارد پیشرفت نخواهید کرد.

شاید مجبور باشید برای مشتریان خود را پا را فراتر از گلیم تان بگذارید و امکانات رفاهی ویژه ای برای آنان ایجاد کنید.

پایوش جاین، مدیرعامل شرکت توسعه نرم‌افزار تلفن همراه SIMpalm، می‌گوید: «هنگامی‌که با مشتریانمان کار می‌کنیم، چندین وعده ناهار را باهم صرف می‌کنیم و هم‌زمان روی پروژه‌ها یا به‌روزرسانی آن‌ها بحث می‌کنیم.» تعامل رودررو یک روش عالی برای روابط شخصی با مشتریان است.

گاهی اوقات امکان دسترسی به تک‌تک مشتریان به‌طور جداگانه وجود ندارد؛ اما بدان معنی نیست که راهی برای شنیدن نظرات آن‌ها وجود ندارد. راشل بیدر، مدیرعامل مراکز ماساژ ویلیامزبورگ و گرین پوینت، می‌گوید:

ما از نرم‌افزار بازخورد مشتری Listen360 استفاده می‌کنیم. این نرم‌افزار بعد از هر جلسه‌ی ماساژ، یک نظرسنجی مختصر و ساده برای مشتریانمان ارسال می‌کند. به‌این‌ترتیب ما بلافاصله می‌توانیم بفهمیم چه افرادی از خدمات ما رضایت داشته‌اند و چه مشتریانی تجربه‌ی خوشایندی احساس نکرده‌اند. درنهایت ما معایب کارمان را متوجه می‌شویم و پیش از اینکه یک مشتری را از دست بدهیم، به مشکلات رسیدگی می‌کنیم.

مشتری خود را بهتر بشناسید

خیلی از مشتریان شما ممکن است از وضعیت خدمان رسانی شما و یا سیستم فروش و ... ناراضی باشند بهتر است به جای مقابله با نظرات و بازخوردهای آنان به این شکایت ها و گله ها با نظر مثبت نگاه کنید و سعی در رفع مشکلات کنید. هنگامی‌که یک خریدار در نظرات خود خدمات شما را منفی ارزیابی می‌کند، فرصتی عالی است که با او ارتباط برقرار کنید و بفهمد مشکل کارتان کجا است و چگونه می‌توانید کسب‌وکارتان را بهبود بدهید.

در رویدادهایی که مشتریانتان میزبانش هستند شرکت کنید، به صحبت‌های آن‌ها گوش بدهید و ببینید به چه چیزهایی علاقه دارند. با شبکه‌ها، صنایعی که در آن کار می‌کنند و اهداف و منبعشان آشنا شوید. برای مشتریان فرم پرسش و پاسخ بفرستید و به آن‌ها انگیزه بدهید تا فرم‌ها را پر کنند. مطالعه‌ی پاسخ‌ها به شما کمک می‌کند متوجه شوید با چه افرادی سروکار دارید. 

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.