چرا جهان ما سه بعدی است؟

0
دسته بندی : علمی
پنجشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲۷ ۱۵:۰۰
تعداد بازدید : 1811 بار

شاید درک ما از جهان سه بعدی آنقدر ها هم راحت نباشد، تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که چرا جهان ما سه بعدی است؟

چرا جهان ما سه بعدی است؟

فیزیک دانان در نظریه جدید خود به دنبال پاسخ به این سوال رفته اند تا نتوضیح بیشتری پیرامون سه بعدی بودن جهان به انسان بدهند.

گروهی بین المللی از دانشمندان و فیزیک دانان به تازگی به دور هم جمع شدند تا به سوال چرا جهان ما سه بعدی است؟ بپردازند. این نظریه به لوله های شارل وابسته است این لوله ها همان لوله ای است که از کوارک هایی تشکیل شده اند که توسط گلوئون ها در کنار یکدیگر قرار میگیرند.

نظریه‌های فعلی می‌گویند که در اولین و بنیادی‌ترین شکل، جهان ما یک سوپ متشکل از کوارک‌ها و گلوئون‌ها بوده است. در آن زمان، مقادیر زیادی از کوارک‌ها و پاد کوارک‌ها وجود داشته‌اند که با سرعت بالایی به وجود می‌آمدند و از بین می‌رفتند و همین موضوع به ایجاد تعداد زیادی از لوله‌های شار منجر شده است.

چرا جهان ما سه بعدی است؟

در شرایط عادی، یک لوله‌ی شار که عامل اتصال دهنده‌ی یک کوارک و پاد کوارک است، وقتی که این دو ذره با یکدیگر تماس پیدا کرده و دیگری را از بین می‌برند، خود لوله نیز ناپدید می‌شود. اما با وجود این، لوله‌های شار در برخی شرایط خاص می‌توانند خود را پایدار کرده و گره‌هایی را تشکیل دهند؛ به خصوص اگر با دیگر لوله‌ها به صورت داخلی متصل شوند. با این تفاسیر، اگر جهان اولیه مملو از شبکه‌های عظیم لوله‌های شار بوده، آن‌گاه مقادیر عظیمی از انرژی درون این ساختارها گرفتار و ذخیره شده است. این همان تورم جهانی یا بگ بنگ است.

نظریه ریسمان در این زمینه می گوید ممکن است جهان ما متشکل از ۹ و یا حتی ۱۰ بُعد باشد که تعدادی از آن‌ها بنابر دلایل مختلفی نامرئی هستند. با این حال، به نظر می‌رسد که این گره‌های سه بُعدی، مانند آن‌چه که توسط لوله‌های شار ایجاد شده‌اند، در فضای ابعاد بالاتر جهان، از یکدیگر باز می‌شوند. از این تفسیر می‌توان نتیجه گرفت که تورم کیهانی مجبور بوده که به سه بعُد محدود شود؛ حتی اگر ابعاد بسیار کوچک‌تری که قابل مشاهده نیستند نیز وجود داشته باشند. اگر تورم کیهانی به سه بُعد محدود نمی‌شد، آن‌گاه در ابعاد بالاتر که گره‌ها شکافته می‌شوند، انرژی‌های ذخیره شده در ساختار شبکه‌ای لوله‌های شار نیز از بین می‌رود و انفجاری لحظه‌ای به نام تورم کیهانی رخ نمی‌دهد.

این نظریه در حال حاضر بیشتر در زمان لحظه پیدایش جهان می گردد و نیز می تواند پیدایش جهان و بودن آن به شکل حاضر را نیز توضیح دهد اما دانشمندان هنوز هم برای پاسخ این پرسش و درک بهتر آن در تلاش هستند.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.