درمان طبیعی تبخال

0
دسته بندی : پزشکی
دوشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۲۹ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 1654 بار

شايد بسياري از مردم ندانند كه تبخال يا به طور دقيق تر تبخال لب در اصل يك عفونت عود كننده ويروسي است بدين معنا كه ويروسي در ابتدا وارد بدن شده و بعد هر چند وقت يك بار بيماري عود كرده و علائم آن بروز مي كند.

درمان طبیعی تبخال

يكي از بدترين نمونه هاي بيماري هاي عفوني عود كننده همين تبخال لب است. بيماري تبخال به وسيله يكي از اعضاي خانواده ويروسي هرپس ايجاد مي شود. ويروس تبخال لب ۱HSV نام دارد و نوع ديگر اين ويروس يعني ۲HSV عامل ايجاد تبخال دستگاه تناسلي است كه شباهت زيادي به همين زخم تبخال دهاني دارد. البته هر كدام از اين ويروس ها مي توانند به جاي يكديگر نيز باعث بروز تبخال شوند. بيماري تبخال يك بيماري مسري است و ويروس آن مثل ويروس سرماخوردگي يا آنفلوآنزا بايد از شخص ديگري وارد بدن شود. در مورد تبخال هر گونه تماس با فردي كه زخم تبخال روي صورتش وجود دارد (مثلاً روبوسي) مي تواند باعث انتقال ويروس و ابتلا به اين بيماري شود. يكي ديگر از راه هاي شايع انتقال تبخال استفاده از لوازم غذاخوري، تيغ يا حوله ديگران است. نكته اينجاست كه حتي در زماني كه تبخال از آن حالت پر آب خارج شده و اصطلاحاً دلمه بسته باز هم به شدت مسري است و مي تواند باعث انتقال بيماري شود.

راه های درمان طبیعی تبخال عبارت است از:
شیر سرد

شیر حاوی ترکیب شناسخته شده ای به نام لیزین است که با جذب شدن در پوست فعالیت ویروس منشا تبخال را از کار می اندازد. استفاده موضعی از شیر باعث تنظیم pH پوست شده و به احیای منطقه تبخال زده کمک می کند.

روش استفاده

کار سختی نیست. یک گلوله پنبه را به شیر سرد آغشته کنید و روی تبخال لب بزنید. اجازه دهید ترکیبات شیر روی تاول ها تاثیر بگذارند. نیازی به آب کشی نیست. این کار را هر روز دو تا سه بار تکرار کنید.

گوجه فرنگی

آنتی اکسیدان های موجود در گوجه فرنگی برای تحریک احیای سلولی مناطق تبخال زده فوق العاده است. این خواص آنتی اکسیدانی رشد میکروارگانیسم ها را متوقف کرده و سوزش و خارش تبخال لب را فروکش می کند.

روش استفاده

یک برش گوجه فرنگی تازه را روی تبخال لب قرار دهید. اجازه دهید نیم ساعت روی آن بماند و سپس منطقه را با آب بشویید. این کار را هر روز دو بار تا زمانی که احساس بهبود کرده اید تکرار کنید.

ماست طبیعی

اسیدلاکتیک موجود در ماست طبیعی یک ترکیب موثر برای کنترل pH پوست لبها محسوب شده و مانع از رشد و تکثیر تبخال لب می شود. خواص موجود در ماست خارش ناشی از تبخال را تسکین داده و به درمان سریع عفونت کمک می کند.

روش استفاده

با مشاهده نخستین علائم تبخال لب مقداری ماست طبیعی و شیرین به پوست ناحیه مورد نظر بزنید. اگر تاول ها ایجاد شده است ماست را به طور مستقیم روی آنها قرار داده و بدون آب کشی چند ساعت تحمل کنید. برای دستیابی به نتیجه بهتر این کار را 3 مرتبه در روز تکرار کنید.

درمان طبیعی تبخال

گیاه آلوئه ورا

خواص ضدویروسی و ضدعفونی کنندگی ژل آلوئه ورا در جهت درمان عفونت ویروسی تبخال لب کارایی بالایی دارد. ترکیبات موجود در ژل آلوئه ورا بروز تبخال لب را متوقف کرده و روند احیای سلولی منطقه را تسریع می کند.

روش استفاده

مقدار کمی ژل آلوئه ورا تازه را در آورده و روی تبخال لب بمالید. حدود نیم ساعت صبر کنید و سپس لبها را با آب شستشو دهید. این کار را در روز سه مرتبه تکرار کنید.

عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت یک ترکیب طبیعی با خواص ضدقارچی و ضدویروسی دارد. بنابراین تاثیر منفی ویروس تبخال را متوقف می کند. این ماده حاوی ویتامین C است. باید بدانید که این ویتامین برای احیای پوست زخم شده لازم است و می تواند سدی در برابر میکروب ها و ویروس ها بسازد.

روش استفاده

دو قطره از عصاره دانه گریپ فروت را روی تبخال لب بزنید. نیازی به شستن منطقه تبخال زده نیست. این شیوه درمانی را دو بار در روز تکرار کنید.

یخ

اگرچه یخ به ویروس عامل این مشکل حمله نمی کند و تاثیری در نابودی آن ندارد، اما گذاشتن یخ روی تبخال لب باعث کاهش التهاب شده و احساس خارش و سوزش را برطرف می کند.

روش استفاده

چند قالب یخ در یک پارچه تمیز یا کیسه فریزر قرار داده روی تبخال لب بمالید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

نمک دریا

نمک دریا یک ترکیب فوق العاده با خواص ضدعفونی کنندگی و ضدویروسی دارد که به درمان تبخال لب کمک می کند. استفاده موضعی از این نوع نمک باعث خشک شدن تبخال و مانع از گسترش آن می شود.

روش استفاده

یک تکه نمک دریا را با آب یا آب لیموترش مرطوب کرده و به آرامی روی منطقه مورد نظر بمالید. 20 دقیقه صبر کنید و در نهایت لب ها را با آب بشویید. این کار را دو تا سه مرتبه در روز تکرار کنید.

یادتان باشد

یادتان باشد که ویروس تبخال به طور کامل از بین نمی رود و در برخی شرایط مانند استرس یا ترس و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن دوباره بروز می کند. اما می توانید به محض احساس تبخال لب از این روش های درمانی استفاده کنید تا روند درمان آن سرعت گرفته و مانع از گسترش آن شود.

مهم تر از این روش های طبیعی، پرهیز از استفاده مشترک از لوازم شخصی مانند رژ لب، ریش تراش و حوله و غیره است. بعد از درمان تبخال تمام لوازمی که در طول دوره درمان استفاده کردید دور بیاندازید تا مانع از رشد دوباره تبخال شود.

منبع: تبیان

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.