خطرات استفاده از هندزفری و هدفون

0
دسته بندی : پزشکی
سه شنبه ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 1637 بار

به طور کلی هدفون ها داخل یا روی گوش قرار می گیرند، معمولا افراد از این وسایل برای گوش دادن موسیقی و جدا کردن خود از محیط اطراف استفاده می کنند تا یک فضای شخصی را در هنگام راه رفتن در خیابان، مترو و اماکن شلوغ برای خود به وجود بیاورند.

خطرات استفاده از هندزفری  و هدفون

خطرات استفاده زیاد از هدفون و هندزفری :

آسیب شنوایی

صدای بلندی که بخصوص در موقع گوش دادن به موسیقی برخی افراد از آن استفاده می کنند، باعث می شود که به توانایی اعصاب گوش آسیب جدی وارد گردد. رشته های اعصاب پس از تحمل سیگنال های سنگین، با کم شدن مقاومتشان، دیگر توان سابق را نخواهند داشت. دقت کنید که استفاده طولانی از هندفون و هندزفری باعث می شود که گوش شما آسیب جدی ببیند.

کم شدن قدرت شنوایی

افرادی که از هدفون یا هندزفری در طول روز زیاد استفاده می کنند، پس از مدتی قدرت شنوایی آنها کم شده و غالبا عادت می کنند که با صدای بلند صحبت کنند. این گونه افراد به دلیل آنکه صدای خود را با ضعف می شنوند، برای جبران آن با صدای بلندتر که برای اطرافیان نیز آزاردهنده است، صحبت می کنند.

طبق تحقیقاتی گسترده نشان داده شده است که گوش دادن به صداهای بلند در طولانی مدت باعث به وجود آمدن تومور مغزی و افزایش احتمال حمله قلبی شده و هم چنین افزایش قدرت صدا بر تعداد ضربان قلب و فشار خون تاثیر می‌گذارد.

تومورهای حاصل از گوش دادن به صدای بلند در مدت طولانی، به آرامی و بدون عوارض خاصی پدید آمده و رشد می‌کنند.به مرور زمان باعث فشار به اعصاب شنوایی در مغز می شوند و شنوایی انسان را به صورت غیرقابل بازگشتی از کار می‌اندازند.

تجمع آلودگی ها

اکثر افراد به نظافت هدفون و هندزفری خود اهمیت نمی دهند. قرار دادن در هر مکانی باعث می شود، انواع آلودگی ها در آن تجمع کرده و در محیط گرم گوش رشد کنند. پیشنهاد می شود هر چند وقت یکبار با الکل و پنبه سر هندزفری خود را تمیز کنید.

خطرات استفاده مشترک

شاید گوش دادن به موزیک با یک هدفون به صورت مشترک با دوستان، لذت بخش باشد؛ اما این کار، احتمال انتقال باکتری و عفونت های گوش میانی را افزایش می دهد. بهتر است اگر مجبورید از یک هدفون به صورت مشترک استفاده کنید ، حتما سری هدفون را با دستمال کاغذی یا هر چیز مشابه بپوشانید و سپس از آن استفاده کنید.

خطرات استفاده از هندزفری  و هدفون

افزایش احتمال تصادفات

تحقیقات نشان می دهند، افرادی که از هندزفری برای صحبت حین رانندگی و هدفون در زمان پیاده روی آن هم با صدای بلند استفاده می کنند. بیشتر از دیگران باعث بروز حادثه برای خود و دیگران می شوند. از دست دادن تمرکز و غرق شدن در فضای صحبت یا موسیقی، باعث از دست رفتن دید میدانی صحیحی می گردد.

دیگر معایب

سردردهای خفیف تا قوی، منزوی شدن از گروه، از دست دادن اطلاعات پیرامون و… نیز از دیگران معایب استفاده افراطی از هدفون و هندزفری است.

طرز صحیح استفاده

هر اندازه که صدای بلندتری از هدفون خارج شود میزان استفاده روزانه از هدفون هم باید کاهش یابد. همچنین هدفون باید در نقطه‌ای از گوش قرار داده شود که صدا به راحتی قابل شنیدن باشد، اما از نزدیک کردن آن به پرده گوش پرهیز کنید.

توصیه می گردد حداقل ماهی یک بار سری آن را تعویض و هر هفته آن را به خوبی با الکل ضد عفونی نموده و تا حد ممکن از قرض دادن هندفون و هندزفری به شدت دوری کنید.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.