ویروس و آنتی ویروس را بشناسیم

0
دسته بندی : تکنولوژی
شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 525 بار

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و رایج شدن دیوایس ها ودستگاه های هوشمند متعدد، تعداد ویروس های مخرب نیز به همان اندازه افزایش یافته و حریم خصوصی ما را تهدید میکند. اما راه های حفاظت از حریم خصوصی خود در فضای مجازی چیست؟

ویروس و آنتی ویروس را بشناسیم

ویروس و آنتی ویروس را بشناسیم، مطمئنا شما نیز واژه آنتی ویروس به گوشتان خورده است. این نرم افزار با استفاده از الگوریتم های خاص جهت شناسایی و از بین بردن ویروس ها و بدافزارها طراحی شده است. بد نیست بدانید که اولین ویروس مخرب جهان در سال 1983 توسط فرد کوهن ساخته شده است که از او با نام پدر ویروس های مخرب کامپیوتری یاد میشود. اما قبل از اختراع فرد کوهن ویروس هایی در حال فعالیت و خرابکاری بوده اند، ویروس Elk Cloner نوشته شده توسط ریچ اسکرنتا در سال ۱۹۸۲ در گردش بود و ویروس‌های تولید شده توسط جو دلینگر نیز بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ ساخته شده بودند؛ که همهٔ آن‌ها برای پلتفرم‌های Apple II بودند. برخی منابع یک نقص فنی در Arpanet را در سال ۱۹۸۰ به عنوان اولین ویروس ذکر می‌کنند، اما آن فقط یک کد قانونی و مجاز بود که اشتباه کار می‌کرد و تنها مسئله‌ای که ایجاد می‌کرد این بود که داده‌ها را در بسته‌های شبکه پخش می‌کرد.

ویروس ها نیز به دسته های مختلفی تقسیم میشوند، اولین دسته ای که تقریبا بیشتر مردم با آن آشنایی دارند، ویروس های فایلی هستند (Virus File) این ویروس ها فایل های اجرایی را آلوده میکنند و اغلب اوقات نیز دارای پسوند های exe. و com. هستند. دسته دیگری از ویروس ها با نام ویروس های ماکرو شناخته میشوند (Macro Virus) این بدافزارها برنامه ها و فایل هایی را که از امکان ماکرونویسی پشتیبانی می‌نمایند (مانند MS Word , MS Excel و…) آلوده می‌کنند. فایل‌های اینگونه برنامه‌ها اجرایی نیستند ولی درون آنها قسمت‌هایی اجرایی به نام «ماکرو» وجود دارد که می‌تواند میزبان مناسبی برای ویروس‌های ماکرو باشد. دسته دیگری از این بدافزارها با نام ویروس های مخفی کار یا (Stealth Virus) مشهور هستند. این نوع ویروس ها معمولا ردپای خود را مخفی میکنند، بدین صورت که به عنوان مثال عموم ویروس‌ها پس از آلوده کردن یک فایل، اندازه آن را افزایش می‌دهند یا گاهی تاریخ و زمان ضبط فایل را عوض می‌کنند. اما ویروس‌های مخفی‌کار می‌توانند با روش‌های خاص و بدون تغییر وضعیت ظاهری، عملیات خویش را انجام دهند.

ویروس و آنتی ویروس را بشناسیم

حال سوال اصلی این است که چگونه دیوایس هوشمند خود را در برابر هجوم اینگونه ویروس ها محافظت کنیم؟ باید گفت که بسته به نیازتان باید آنتی ویروس مورد نظر خود را انتخاب کنید چگونه باید یک آنتی ویروس مناسب برای نیازهای دستگاه هوشمند خود انتخاب کنیم؟

در اولین قدم شما باید در نظر بگیرید که آنتی ویروس را برای استفاده شخصی می خواهید یا اینکه برای استفاده در محیط شبکه در نظر گرفته اید. اولین چیزی که میتواند یک ملاک مناسب برای خرید شما باشد، ظاهر ساده و استفاده آسان از آنتی ویروس مورد نظر است. یک آنتی ویروس جامع و قدرتمند باید به گونه ای طراحی شود که تمامی کاربران به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

قابلیت بعدی که یک آنتی ویروس خوب باید به آن مجهز باید پشتیبانی قدرتمند آن است. بسیاری از کاربران ممکن است هنگام استفاده از آنتی ویروس دچار مشکل شوند اما یک پشتیبانی قدرتمند و موثر میتواند به راحتی مشکل شما را رفع کند.

سرعت آنتی ویروس در اسکن دستگاه مورد نظر نیز برای کاربران فوق العاده حائز اهمیت است. تصور کنید هر بار که قرار باشد سیستم شما اسکن شود ساعت ها طول بکشد ، این مسئله طبیعی است که شما پس از چندین بار اسکن ، از اسکن مجدد خسته شده و دیگر از اینکار استفاده نخواهید کرد . در صورتی که در هنگام اسکن سیستم شما فعالیت های معمول سیستمی خود را انجام می دهید می بایست از آنتی ویروسی استفاده کنید که بار کاری پردازنده را تا حد معقولی استفاده کرده و آنرا بی دلیل بالا نبرد . آنتی ویروس هایی که از قابلیت تشخیص فعالیت های غیرمعمول استفاده می کنند معمولا بار کاری بسیاری برای سیستم ایجاد می کنند.

فروشگاه لیموسبز با دارا بودن نمایندگی مستقیم از سوی آنتی ویروس ESET توانسته بهترین پشتیبانی و در عین حال لایسنس اورجینال و قانونی را برای شما فرآهم آورد.

براي دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.