انسان و انتخاب

0
دسته بندی : اجتماعی
چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 498 بار

انتخاب واژه ای نام آشنا برای همه ماست، روزانه ما به فراخور موقعیت هایمان در زندگی با انتخاب های بسیاری مواجه می شویم اما به راستی انتخاب کار راحتی است؟

انسان و انتخاب

در سال های گذشته فقط دو نوع قهوه برای انتخاب وجود داشت کافئین دار و بدون کافئین، اما امروزه وقتی که وارد کافی شاپ ها می شویم بطورمیانگین با حدود 20 نوع متفاوت از قهوه روبه رو می شویم مثل: کاپوچینو، لاته، موکاتو با کرم، امریکانو یا موکای سفید و ... .

در سوپرمارکت های بزرگ ما مجبورهستیم از بین هزاران نوع محصول یکی را انتخاب کنیم مثلا سوپرمارکت محل شما ممکن است 10 نوع مختلف  شیر داشته باشد، وقتی که ما در حال خرید لباس یا ابزار الکتریکی هستیم، یا به دنبال هتل یا وبسایت های مسافرتی یا فقط انتخاب کانال تلویزیون ما به طور مکرر تحت فشار انتخاب از هزاران گزینه قرار داریم.

هرچند دانشمندان در مطالعات خویش به این نتیجه رسیده اند که داشتن گزینه های زیاد پیش رو برای انتخاب باعث ایجاد غم در انسان می گردد و برای او نارضایتی بدنبال دارد.

انسان و انتخاب

مشکل اینجاست که گزینه های انتخابی پیش روی ما بسیار است و ما را دچار استرس می کند چون باید تصمیم گیری کنیم و از این که تصمیم اشتباه بگیریم به نگرانی دچار می شویم .

هنگامی که بالاخره دست به انتخاب می زنیم باز نگران هستیم چون احساس می کنیم سایر فرصت ها را از دست داده ایم و این ما را ناراضی از چیزی که انتخاب کرده ایم می سازد.

پروفسور لپور از دانشگاه استنفورد آمریکا معتقد است شخصی که به او 6 نوع مربا پیشنهاد شده برای خرید از شخصی که به او 24 نوع مربا پیشنهاد گردیده شاد تر است و نیز پیشنهاد می کند که هنگام خرید باید خونسردی خود را حفظ کنیم و گزینه های مختلف را زیاد جدی نگیریم وی در ادامه تاکید می کند چنانچه ظرف مدت 30 ثانیه یک کاناپه بخرید بسیار بهتر است اززمانی که ساعت ها صرف دیدن انواع مختلف آن کنید و این گونه احساس از دست دادن سایر گزینه ها برای شما کمتر می شود.

براي دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.