آنفولانزای پرندگان در ایران

0
دسته بندی : پزشکی
شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 535 بار

ویروس های خطرناکی وجود دارند که هر یک از این ویروس ها به نوعی سلامتی بشر را تهدید میکنند، اما به تازگی ویروسی خطرناک و قوی وارد ایران شده است که در ادامه به آن میپردازیم.

آنفولانزای پرندگان در ایران

آنفولانزای پرندگان در واقع نوعی آنفولانزای حیوانی با ویروس نوع A است. این بیماری واگیر دار چیزی در حدود 100 سال قبل در بین پرندگان ایتالیا دیده شده است و سپس در نقاط مختلف جهان منتشر شده و هم اکنون به ایران نیز رسیده است. این ویروس بسیار حاد و خطرناک بوده وبه سرعت قربانی را از پای درمی آورد. این ویروس از خانواده Orthomyxooviridae است و دارای سه تیپ A,B,C بوده که تیپ A این ویروس توسط آنتی ژن های H و N تقسیم بندی میشود.

در اوایل گسترش این بیماری دولت های مختلف دلیل اصلی شیوع این بیماری را ارتباط میان پرندگان وحشی و پرندگان اهلی از راه منابع مشترک میدانستند. ویروس H5N1 به راحتی به انسان منتقل نمیشود و موارد ابتلای انسان به این ویروس به ندرت اتفاق می افتد، به علاوه تاکنون هیچ موردی مبنی بر آلودگی بر اثر مصرف گوشت یا تخم مرغ پخته شده اثبات نشده‌است. از موارد در خطر بودن انسان نیز میتوان به تماس هاس شغلی همانند کارگران شاغل در مزارع، فروشندگان پرنده زنده، دامپزشکان شاغل در صنعت طیور، کارکنان مراکز بهداشتی و هر نوع شرایطی که موجب تماس انسان با پرندگان میشود اشاره کرد.

آنفولانزای پرندگان در ایران

علائم این بیماری خطرناک نیز عبارتند از سرفه، تب، گلودرد،دردعضلانی و در مواردی نیز تهوع، اسهال و استفراغ و یا عفونت چشم میباشد که بسیار به سرما خوردگی عادی مشابه است، در صورت مشاهده علائم بیماری حتما چکاپ و آزمایش های لازم را انجام دهید، چرا که این بیماری به سرعت باعث مرگ انسان خواهد شد و نباید خطرناک بودن این بیماری را دست کم گرفت، توجه داشته باشید که بیماران مبتلا به این آنفولانزا را باید در بیمارستان بستری مرد، چرا که نهایتا پس از 48 ساعت بیمار به دلیل نارسایی چندارگان سیستم داخلی بدن و افت فشار نیاز به بستری شدن در ICU و تهویه مکانیکی پیدا میکند.

داروهای مورد استفاده جهت مبارزه با این دارو نیز شامل ترکیبات ضد ویروسی همانند اوسلتاميوير میباشد که به صورت خوراکی استفاده شده وکاملا در جهتا مبارزه با این ویروس تاثیرگذار هستند، توجه داشته باشید که اثربخشی این داروها نیز بستگی به تجویز سریع دارد تأخير در شروع درمان ممكن است داروي تجويز شده ديگر موثر نباشد. مي توان از داروهاي ضد ويروس نظير امانتادين وريمانتادين استفاده نمود.‏

براي دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.