راهپیمایی در فضا

0
دسته بندی : علمی
سه شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 516 بار

هر زمان که مسافران فضایی خارج از سفینه فضایی به سر ببرند، راه پیمایی فضایی محسوب می گردد. درواقع این عمل فعالیتی خارج از سفینه فضایی می باشد.

راهپیمایی در فضا

اولین کسی که برای رفتن به فضا اقدام کرد، الکسی لئونف روسی بود. اولین راهپیمایی فضایی وی در18مارس 1968، 10 دقیقه به طول انجامید.
نخستین فرد آمریكایی كه به یك راهپیمایی فضایی رفت، ادوایت بود که در پی انجام ماموریت خود در 3 ژوئن 1965، حدود 23 دقیقه در فضا راه رفت.
امروزه فضانوردان به خارج از ایستگاه فضایی برای راهپیمایی می روند که بسته به ماموریتی که دارند ممکن است ساعت ها خارج از سفینه باشند.

رکورد فضایی بیشترین زمان خارج بودن از سفینه متعلق به آناتولی سولوویف روسی می باشد. او در 16 راهپیمایی فضایی شرکت داشته و زمانی حدود 82 ساعت را در فضا بوده است. بعد از او یک فضانورد از ناسا به نام مایکل لوپز در 10 راهپیمایی فضایی بوده است و در مجموع چیزی بیش از 67 ساعت خارج از سفینه سپری کرده است.

راهپیمایی در فضا

چرا فضانوردان به راهپیمایی فضایی می روند ؟

راهپیمایی فضایی به دلایل زیادی انجام می شود مثلا فضانوردان برای انجام تحقیقات و بررسی های علمی مختلف مخصوصا تاثیر فضا بر بدن انسان ،مطالعات نجومی، تعمیر ماهواره ها و سفینه و ...  به راهپیمایی می روند.

چگونه فضانوردان به راهپیمایی فضایی می روند ؟

آن ها برای این کار لباس مخصوص دارند که درآن اکسیژن لازم برای تنفس وجود دارد و نیز مقدار آب مورد نیاز را با خود می برند. تنفس اکسیژن خالص سبب می شود که نیتروژن در بدن فضانوردان از بین برود. وجود نیتروژن در بدن آن ها باعث درد هایی در قسمت شانه ها، آرنج، کمرو زانو ها می شود.

فضانوردان چگونه خارج از سفینه ایمن می مانند؟

آن ها با لوازم خاصی شبیه طناب که یک سرآن به فضانورد و سر دیگر آن به وسیله متصل شده است در فضا حرکت می کنند که هنگام بازگشت به سفینه با مشکل مواجه نشوند. لازم به ذکر است که قبل از این که فضانوردان در فضای حقیقی قرار بگیرند قبلا این محیط را به شکل شبیه سازی شده در ناسا تجربه کرده اند، بنابراین آمادگی لازم را بدست آورده اند.

براي دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.