چاپستیک یا چوب غذاخوری

0
دسته بندی : علمی
دوشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 489 بار

چاپستیک ( چوبک غذا خوری یا چوبک) دقیقا مشخص نیست که شروع استفاده از چوب های غذاخوری چینی یا چاپستیک ها از چه زمانی بوده است ولی این اطمینان وجود دارد که این چوب ها ابتدا در چین ساخته شده اند.

چاپستیک یا چوب غذاخوری

چاپستیک یک وسیله برای خوردن غذاست که استفاده از آن در آسیای شرقی رواج دارد. این وسیله که از دو میله باریک تشکیل شده است جایگزین کارد و چنگال و قاشق می باشد.

تاریخچه

به نظر می رسد که این وسیله برای غذا خوردن تحت تاثیر اندیشه های کنفسیوس بوجود آمده است بخاطر عقایدی که کنفسیون در باب صلح داشت و مخالف هرگونه آشوب وجنگ بود بنابراین مانند غربی ها برای غذاخوردن از چاقو استفاده نمی کرد.

امروزه از چاپستیک ها برای غذا خوردن در سایر کشورها مانند ژاپن، کره، ویتنام حتی کشورهای اروپایی نیز استفاده می شود.

معمولا این چوب ها از بامبو، چوب، عاج یا در عصر مدرن از پلاستیک ساخته می شوند. استفاده از چوب ها برای خوردن غذا دومین روش معروف در جهان برای بردن غذا به دهان می باشد و رایج ترین روش استفاده از انگشتان برای این کار است.

چاپستیک یا چوب غذاخوری

روش استفاده

روش استفاده از چاپستیک تقریبا مشکل است و طرز استفاده از آن متفاوت است اما بصورت رایج دو چوبک در یک یک دست نگه داشته می‌شوند.

یکی از چوبک‌ها در بین انگشت شست و اشاره قرار می‌گیرد و به انگشت میانه می‌چسبد. این چاپستیک حالت نسبتاً ثابتی دارد. قطعه دوم بصورت آزادانه تری بین سه انگشت شست، اشاره و وسط نگه داشته می‌شود.

براي دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.