نامهای اشیا از کجا می آیند؟

0
دسته بندی : اجتماعی
پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ ۱۰:۰۰
تعداد بازدید : 1352 بار

نامهای اشیا از کجا می آیند؟ بررسی فلسفه یا علت نام گذاری برخی از اشیا یا پدیده ها خود نوعی سرگرمی را برای افراد کنجکاو به دنبال دارد. بعضی از واژه های مشهور در زبان، از نام واقعی کسانی گرفته شده که به فعالیت های خاصی در آن زمینه مشغول بوده اند.

نامهای اشیا از کجا می آیند؟

آداب و رسوم نامگذاری

نام گذاری یکی از مهمترین و حیاتی ترین بخش های زندگی انسان است. قطعا انسان از همان ابتدای خلقت برای صحبت کردن نیاز به نامگذاری اشیا داشته است.

شاید برای شما هم جالب باشد که تاریخچه اولیه هر اسمی چه بوده است؟ برخی از اسامی مختلف از دیگر زبانها وارد می شوند و به مرور زمان و بر اساس آوای زبان ورودی دستخوش تغییراتی می شوند تا جایی که برخی از آنها نسبت به اسم اولیه بسیار تغییر می کنند.

نامهای اشیا از کجا می آیند؟

مفاهیم‌ یا معانی‌ مرتبط‌ با الفاظ‌ و اسمهای‌ عام‌ مجموعه‌ای‌ از اشیأ را که‌ به‌ آنها دلالت‌ دارند یا در مورد آنها به‌ کار می‌روند، معین‌ می‌کنند. یک‌ لفظ‌ یا اسم‌ عام‌ بر همة‌ آنچه‌ منطبق‌ بر خصیصه‌هایی‌ است‌ که‌ آن‌ لفظ‌ یا اسم‌ معنا می‌دهد، دلالت‌ دارد.

نامهای اشیا از کجا می آیند؟

نمونه هایی از نامگذاری اشیا

همیشه برای نامگذاری اشیا از یک فرمول خاص استفاده نمی شود بلکه گاهی اسامی افراد در طول تاریخ اسامی های خاصی را بوجود می آورد.

برای مثال اشتقاق کلمه بایکوت ( به معنای تحریم اقتصادی یا متوقف کردن ) جالب است. آقای چارلز بایکوت (97-1832 ) یک بنگاه دار ایرلندی بود که وقتی به کاهش کرایه ها تن نداد، با رای عموم از حقوق سیاسی و اجتماعی محروم گردید.

نمونه دیگر ویدکان کویزلینگ ، یک سیاستمدار نروژی است که در طی جنگ جهانی دوم که با نازی ها هم دست شد و به وطنش خیانت کرد. نام وی، کویزلینگ، سریعا یه یک واژه مشهور در زبان انگلیسی به معنای خیانت کار تبدیل شد.

یک نمونه معروف دیگر شلوار جین آبی لوی است که خیاطی به نام لوی استراس به سال 1850 در سان فرانسیسکو تولید می کرد و از آن زمان مارک « جین لوی »  به نام وی مشهور شد.

جالب تر ازهمه واژه ساندویچ است، برگرفته از اسم کنت ارل ساندویچ چهارم (92-1718) وی این وعده غذای آماده را ابداع کرد تا مجبور نباشد بازی را برای خوردن رها کند. کلمات دیگری در این دسته از نامگذاری جای می گیرند از جمله : اینچ ، وات و ... .

براي دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.