سایبر چیست؟

0
دسته بندی : تکنولوژی
پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۶/۰۱ ۰۵:۳۰
تعداد بازدید : 544 بار

سایبر چیست؟ تصور شما از رایانه و فضای درون اینترنت چگونه است؟ تنها با یک کلیک بر روی موس یا موشواره به جهانی بی انتها وارد می شوید که حتی گذر زمان را هم احساس نمی کنید.

سایبر چیست؟

اگر ما آنجا نیستیم و تمامی آن مطالب هم اینجا نیستند پس گفت و گو در کجا اتفاق می افتد ؟ این فضای نه آنجا و نه اینجا همان سایبر است.

سایبر

واژه "فضای سایبر" را نخستین بار ویلیام گیبسون (William Gibson) نویسنده داستان علمی تخیلی در کتاب نورومنسر Neuromancer در سال 1984 به کار برده است.

فضای سایبر در معنا به مجموعه‌هایی از ارتباطات درونی انسان‌ها از طریق کامپیوتر و وسائل مخابراتی بدون در نظر گرفتن جغرافیای فیزیکی گفته می شود.

سایبر چیست؟

از لحاظ لغوی در فرهنگ های مختلف سایبر به معنی مجازی و غیرملموس و مترادف واژه انگلیسی Virtual است که با توجه به گستردگی مفهوم سایبر و اطلاق آن به تمام افعال و اقدامات واقع شده در محیط شبکه های بین المللی بی شمار بودن مصادیق سایبر یافتن معادل و ترجمه آن به زبان های دیگر بنظر دانشمندان مجاز نیست چرا که این لغت به یک لغت بین المللی تبدیل شده است درست مثل لفظ تلفن که در همه جای دنیا همان لفظ تلفن است پس لفت سایبر هم یک لغت مشترک بین المللی است.

با این حال اخیرا معادل فارسی این کلمه یعنی فضای تولید و تبادل اطلاعات «فتا» عنوان می شود.

دررابطه با مفهوم سایبر دو دیدگاه وجود دارد که دیدگاه اول آن را نوع پیشرفته جرایم رایانه ای می داند.

در دیدگاه دوم دو نگرش وجود دارد که نگرش اول فضای سایبر را مدنظر قرار داده که این فضا پس از پیدایش اولین شبکه ها بوجود آمده است و نگرش دوم اساس پیدایش این فضا را از شبکه های مخابراتی و تلفن می داند.

برای دريافت اخبار جديد با وبلاگ ليمو سبز همراه باشيد.

 

دیدگاه کاربران

میلاد دوشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ ۰۷:۲۳

عالی بود

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.