عطسه چیست و چه فوایدی دارد

0
دسته بندی : پزشکی
شنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۱۰:۳۰
تعداد بازدید : 6258 بار

تا به حال از خود پرسیده اید که دلیل عطسه کردن چیست؟ آیا فواید عطسه را برای بدن میدانید؟

عطسه

دلیل عطسه کردن ما واکنش بدن نسبت به مواد آلودیی مانند خاک یا گرد و غبار یا موی حیوانات یا دلایلی نظیر این هاست که با وارد شدن به بینی ما باعث واکنش مغز برای دفع کردن آنهاست که ابتدا ما با کشیدن نفس عمیق و حبس کردن نفس خود باعث میشویم عضلات سینه سفت تر بشود سپس با فشار دادن زبان خود به پشت کاممان باعث میشویم هوا همراه با آلودگی به سرعت از راه بینی خارج میشود.

-از مزایای عطسه می توان به تازگی بخشیدن به سیستم تنفسی اشاره کرد که به گفته ی محققان بدن با عطسه کردن می تواند برنامه ریزی جدیدی برای دستگاه تنفسی و بینی انجام دهد همچنین عطسه نوعی ورزش برای ماهیچه های گلو و سینه و دیافراگرام و شکم است.

-بعضی از افراد فکر می کنند که با عطسه کردن قلب آن ها برای لحظه ای می ایستد و بعد دوباره شروع به کار میکند ولی باید بدانیم عطسه قلب را متوقف نمیکند فقط چون فشار در سینه و جریان خون متفاوت می شود ریتم ضربان قلب نیز تغییر پیدا میکند.

-جالب است بدانیم دلیل همراه بودن عطسه با صدا این است که سرعت خارج شدن عطسه از بینی همراه با آلودگی ها بسیار زیاد است چیزی حدود 160 کیلومتر بر ساعت است که هرچه سرعت خارج شدن عطسه بیشتر باشد صدای عطسه نیز بیشتر است.

-توجه داشته باشید که که گرفتن جلوی عطسه یکی از کار های خطر ناکی است که می تواند باعث ایجاد اتفاق های جبران ناپذیری مانند پارگی رگ های خونی و حتی پارگی پرده گوش بشود.

اگر توجه کرده باشید حتما متوجه شده اید که احتمال عطسه کردن در هنگام خواب بسیار پایین است زیرا در هنگام خواب عصب هایی که باعث عطسه کردن میشوند نیز در آن هنگام در حال استراحت هستند

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.