هوش مصنوعی چیست؟

0
دسته بندی : تکنولوژی
دوشنبه ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ ۱۰:۳۰
تعداد بازدید : 6088 بار

به تعریف محققان هوش مصنوعی دانش ساختن ماشین ها یا برنامه های هوشمند است یا به عبارت دیگر هوش مصنوعی، مطالعه روش‌هایی است برای تبدیل كامپیوتر به ماشینی كه بتواند اعمال انجام شده توسط انسان را انجام دهد.

 

ربات و هوش مصنوعی

اگر به تعاریف بالا دقت کنیم منظور ازماشین هوشمند چیزی شبیه به انسان است ولی آیا هوشمندی انسان از هر جهتی کامل است؟ که پاسخ این سوال می تواند منفی باشد مثلا از لحاظ بینایی و شنوایی حیوانات خیلی بهتر از انسان ها هستند و حتی ماشین هایی ساخته شده است که در برخی جنبه ها با روش هایی کاملا مکانیکی فراتر از انسان عمل می کنند. باز این سوال پیش می آید که آیا هوش مصنوعی فقط نوعی دغدغه علمی برای دانشمندان است؟

با گسترده شدن این علم متوجه می شویم که هوش مصنوعی به هوشی که ماشین ها در شرایط مختلف از خود نشان می دهند گفته می شود به عبارت دیگر به ماشین هایی گفته می شود که می توانند واکنش هایی مشابه هوشمندی انسان در شرایط پیجیده انجام دهند مانند فکر کردن یاد گیری استدلال برای حل مسائل و توانایی های فکری و عمل کردی مانند انسان

البته هنوز تعریف دقیقی برای هوش مصنوعی گفته نشده است البته این امر بسیار طبیعی است چون از خود مقوله هوش نیز تعریف کاملی نداریم و کلیه ی تعریف های ارائه شده روی 4 اصل قرار دارند:

1-سیستم‌هایی که به طور منطقی فکر می‌کنند

2-سیستم‌هایی که به طور منطقی عمل می‌کنند

3-سیستم‌هایی که مانند انسان فکر می‌کنند

4-سیستم‌هایی که مانند انسان عمل می‌کنند

کاربردها

امروزه کاربرد های هوش مصنوعی به قدری زیاد شده است که ما بسیاری از آنها را با نام علمی خودشان می شناسیم و تاثیرات زیادی روی تمام جنبه های زندگی ما دارند مانند تلویزیونی که نور صفحه را تنظیم می کند یا بخاری که گرمای خانه را در یک دما نگه می دارد و مثال هایی مانند این ها که همه و همه کاربرد های هوش مصنوعی در زندگی ماست.

هوش مصنوعی

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.