کشف قاره جدید بر روی کره زمین

0
دسته بندی : علمی
پنجشنبه ۱۳۹۵/۱۲/۱۲ ۱۳:۰۳
تعداد بازدید : 6388 بار

در این مطلب قصد داریم تا بگوییم دانشمندان و محققان این بار دنیا را شگفت زده کردند! کشف یک قاره جدید به نام زیلندیا، قاره ای که طبق مدارک و شواهد به دست رسیده به بزرگی حدود دو سوم استرالیا میباشد و نکته جالتر این است که تمامی این قاره در اقیانوس ارام به زیر آب رفته است.

جالب است بدانید که محققان خیلی وقت است که به وجود این سرزمین در این منطقه از زمین مشکوک بوده اند و حال محققان مدعی با جمع آوری اطلاعات کافی، در تلاش هستند تا ادعایشان را به اثبات برسانند.

در مورد این سرزمین لازم به گفتن است که ارتفاع و شکل قاره از جمله سرنخ های دانشمندان محسوب میشود. اما باید نکات دیگری را اعم از پوسته این قاره که به طرز شگفت آوری نسبت به بستر اقیانوس زمخت تر میباشد و همپنین ساختارزمین شناختی آن که تفاوت زیادی با نواحی دیگر زمین دارد را نیز، در نظر داشت. شواهد و استناد های مرتبط با شباهت های زمین شناسی از اوایل قرن بیستم در اختیار دانشمندان زمین شناسی قرار گرفت. هنگامی که آنها به شباهت ساختارهای زمین شناسی سنگ های کالدونیای جدید واقع در لبه شمالی این قاره تازه کشف شده و جزایر نزدیک نیوزلند پی بردند.

اکنون با بررسی شواهد بدست آمده، این سوال برای ما بوجود می آید که آیا این سرزمین تحت عنوان یک سرزمین مجزا به رسمیت شناخته خواهد شد؟ البته قابل تاکید است که زمین شناسان برای ثابت کردن ادعای خود، به مدارک و شواهد قابل قبولی متکی هستند و وجود این قاره تنها یک فرضیه محسوب نمیشود، اما با وجود همه ی این مدارک، برای به رسمیت شناختن قاره ای که به تازگی کشف شده، باید حداقل قسمت مشخصی از آن در بالای آب واقع شده باشد. با این وجود حتی اگر این سرزمین هیچگاه به رسمیت شناخته نشود، میتواند جزیئات بیشتری در زمینه چگونگی تقسیم شدن ابر قاره گندوآنا را در اختیار دانشمندان قرار دهد.

گندوآنا، اسم یک ابر قاره میباشد که پس از تکه تکه شدن آن پانگه آب تشکیل شده است. آفریقا،آمریکای جنوبی،اقیانوسیه، قطب جنوب و همچنین بخش هایی از شبه جزیره هند، بقایای این ابر قاره میباشند که 115 میلیون سال قبل و در دوران کرتاسه، تقسیم بندی آنان شروع شد. این دوران یعنی دوره کرتاسه بعد از دوران تریاس و ژوراسیک سومین دوره میان زیستی میباشد که 145,5 تا 65 میلیون سال پیش بوده و در حقیقت باید گفت که این واقعه چیزی غریب به هفتاد میلیون سال طول کشیده است. میتوان به جرئت گفت که این دوران، طولانی ترین دوره میان زیستی بوده است و باید بدانید که دایناسور ها نیز در اواخر همین دوره منقرض شده اند. طبق گفته دانشمندان، این قاره در حدود هشتاد میلیون سال پیش از استرالیا جدا شده و به زیر آب رفته است.

براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.