فلسفه ی غذا های ارزان قیمت

0
دسته بندی : پزشکی
شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲۸ ۲۱:۰۰
تعداد بازدید : 3162 بار

امروزه شاهد گسترش غذاهایی با قیمت بسیار ارزان هستیم که البته تعجب آور است حالا باید ببینیم دلیل این میزان قیمت اندک این قبیل غذاها چه می تواند باشد.

فلسفه ی غذا های ارزان قیمت
به گزارش روز پلاس، محمدحسین عزیزی در خصوص رشد قارچ‌ گونه غذاهای ارزان قیمت در سطح شهر گفت: چند کارگاه و کارخانه معتبر در شهر تهران وجود دارند که تحت نظارت وزارت بهداشت و سایر ارگان‌های مربوطه اقدام به تولید غذاهای ارزان‌قیمت با بهای چهار و پنج هزار تومان می‌کنند. این در حالی است که این کارگاه‌ ها کاملاً تحت نظارت‌های دولتی فعالیت کرده و کیفیت مواد غذایی مصرفی کنترل می شود.
 
وی افزود: حجم مواد غذاهای ارزان‌قیمت تولید شده در این کارخانه‌ ها، کمتر از میزان مواد غذا فروشی ها است و با جایگزینی مواد ارزان‌ قیمت مانند سویا به‌ جای گوشت سهم فروش غذای گران را به ارزان‌ قیمت می‌رسانند بنابراین مصرف‌ کنندگان نباید توقع غذایی با کیفیت بالا و مواد غذایی پرحجم را از این غذاها داشته باشند.
 
رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران خاطرنشان کرد: برخلاف کارخانه های معتبر، بسیاری از غذا فروشی‌های سطح شهر، با تبلیغاتی گسترده مبنی بر فروش غذای ارزان، مردم را به خرید غذا ترغیب می کنند این در حالی است که برخلاف قوانین وزارت بهداشت این اغذیه‌ فروشی‌ها دارای بسته‌ بندی‌های مجاز به استانداردها و آرم‌ های مرسوم نبوده و در برخی مواقع با استفاده مواد غذایی بی‌ کیفیت، تاریخ گذشته و فضولات گوشت، اقدام به پخت غذاهای ارزان می کنند.
 
وی اذعان داشت: متأسفانه عدم نظارت‌های کافی از جانب سازمان‌های دولتی، کمبود بودجه، امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی، منجر به افزایش بی‌ قانونی در تولید غذاهای ارزان‌ قیمت شده است در حالی که با برخورد قانونی نسبت به این گونه مغازه‌ ها که به‌ طور وسیعی تبلیغات می کنند، می‌توان تا حدی از گسترش تولید اینگونه مواد غذایی غیر معتبر جلوگیری کرد.
فلسفه ی غذا های ارزان قیمت
 
عزیزی عنوان کرد: روزانه شاهد بنرهایی با محتوای پیتزا 4 هزار تومان و کباب 3 هزار تومان هستیم که قطعاً می‌توان گفت کیفیت مواد مصرفی در این غذاها بسیار پایین بوده و به‌جای استفاده از مواد غذایی تاریخ روز، از مواد فاسد و بی کیفیت مانند برنج‌ های ارزان خارجی استفاده می شود و با اضافه کردن چربی و ادویه و فضولات گوشت به غذاهایی مانند کباب، مردم را گول میزنند.
 
وی گفت: غذاهای ارزان در بسیاری از مغازه‌ هایی چون میدان امام خمینی (ره) از بهداشت و سلامت کافی برخوردار نیست و به شهروندان توصیه می‌شود تحت هیچ شرایطی از این مواد استفاده نکنند چرا که مصرف غذاهای بی‌ کیفیت با مواد غذایی نامعتبر و جایگزین می‌تواند منجر به ایجاد انواع مسمومیت‌ها، میکروب‌های روده، آلرژی و تحریک هورمون‌های بدن شود و سلامت افراد را به خطر جدی بیاندازد.
 
رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران خاطرنشان کرد: سازمان‌های دولتی با کمک انجمن‌های تخصصی و نهادهای مردمی باید نسبت به این اقدامات غیرقانونی در سطح شهر آگاهانه برخورد کنند و با افزایش نظارت‌های بازرسین، از فعالیت غیرقانونی این اغذیه‌فروشی‌ها جلوگیری شود.
 
براي دريافت اخبار جديد با ليمو سبز همراه باشيد.

 دیدگاه کاربران

جهت ثبت نظر لطفا
وارد شوید.